Na vyvolání různých reakcí na kofein mezi jednotlivci se podílí několik genů. Jedním z nich je gen CYP1A2, který kóduje jaterní enzym kritický pro metabolismus kofeinu. Dalším je gen AHR, který řídí, kdy a jak se gen CYP1A2 zapíná a vypíná.
Metabolismus kofeinu je také spojen s rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Studie publikovaná v roce 2006 v Journal of the American Medical Association (JAMA) prokázala, že „pomalí“ metabolizátoři kofeinu jsou vystaveni zvýšenému riziku srdečního infarktu, pokud konzumují 2 nebo více šálků kávy denně. Zatímco ti, kteří jsou tzv. „rychlí“ metabolizátoři, mají ve skutečnosti snížené riziko srdečního infarktu, pokud pijí alespoň jeden šálek kávy denně, ve srovnání s tím, když nekonzumují žádnou kávu. Následná studie nezávislé skupiny výzkumníků zjistila podobná zjištění u hypertenze. Lidé s genotypem AA na pozici rs762551 (v rámci genu CYP1A2) jsou „rychlí" metabolizátoři, zatímco lidé s variantou AC nebo CC jsou „pomalí" metabolizátoři.
Varianty v genech odpovědných za metabolismus kofeinu také ovlivňují vaši reakci na určité léky. Například varianty v genu CYP1A2, které ovlivňují účinnost enzymu cytochromu, ovlivňují metabolismus početné skupiny léků. Kupříkladu lidé s takzvaným genem rychlého metabolizátoru jsou odolnější vůči medikamentózní léčbě (klozapin) pro schizofrenii.
Kofein je stimulant centrální nervové soustavy, který se přirozeně vyskytuje v kávových zrnech, čaji, kakau, guaraně, některém ovoci a listech rostlin. Mnoho běžných nápojů a doplňků obsahuje kofein.
Zdroj:
https://www.gbhealthwatch.com/Trait-Caffeine-Consumption.php