Sodík je nezbytný minerál pro lidské tělo, jehož nejběžnější formou se kterou se setkáváme denně je kuchyňská sůl (chlorid sodný). Sodík je však moderní společností nadměrně konzumován, což je spojeno s nárůstem široké škály zdravotních komplikací. Většina sodíku pochází spíše ze zpracovaných potravin než ze soli přidané během vaření. Příliš mnoho sodíku obvykle vede k hypertenzi a poškození ledvin. U některých populací, zvláště u populací citlivých na sůl, může příliš mnoho soli vést k infarktu a dalším formám kardiovaskulárních onemocnění.
Sodík hraje v těle mnoho důležitých rolí a jeho nedostatek způsobuje vážné zdravotní komplikace. Udržuje rovnováhu tekutin a je hlavní živinou používanou při přenosu nervových vzruchů a svalové kontrakci. Jeho přemíra je však stejně nebezpečná jako jeho nedostatek.
Většina sodíku konzumovaného ve stravě pochází ze zpracovaných potravin. Dokonce i potraviny s nízkým obsahem sodíku, jako je chléb a těstoviny, mohou také vést k vysokému příjmu sodíku, jsou-li konzumovány ve velkém množství.
Ke snížení příjmu sodíku využijte následující pokyny:
1. Při nákupu si přečtěte štítek, abyste si mohli vybrat potraviny s nízkým obsahem sodíku a vyhnout se těm, které obsahují vysoký obsah sodíku. Většina zpracovaných potravin má nyní k dispozici verze s nízkým obsahem sodíku.
2. Konzumujte více čerstvých potravin a méně zpracovaných potravin. Čerstvé potraviny obecně obsahují méně přidaného sodíku než potraviny určené pro delší trvanlivost.
3. Jezte více potravin připravených doma s malým nebo žádným obsahem soli.
4. Vyvarujte se konzumace velkých porcí pečiva. Mnoho lidí podceňuje sodík obsažený v jedlé sodě nebo prášku do pečiva.
5. Při jídle v restauracích požádejte, aby se do jídla nepřidávala sůl nebo pokud ano, tak jen v omezeném množství.
Zdroj: