Na genetické úrovni jsou závažně zvýšené hladiny triglyceridů způsobené syndromem familiární chylomikronémie (FCS) způsobeny homozygotními nebo bialelickými variantami ztráty funkce v genech LPL, APOC2, APOA5, LMF1 a GPIHBP1. Hladina vysokých triglyceridů může být způsobena také multifaktoriální chylomikronemií (MCM), jejíž prevalence se odhaduje na ~1: 600 a která je nejméně 50-100krát častější než FCS. Je výsledkem dvou různých typů genetických variant: (1) vzácných heterozygotních variant (frekvence minoritních alel <1 %) s proměnlivou penetrancí v pěti kauzálních genech pro FCS a (2) běžných variant (frekvence minoritních alel >5 %), jejichž individuálně malé fenotypové účinky jsou kvantifikovány pomocí kombinace jednotlivých mutací.
V první řadě je nutné omezení stavů, které mohou zvyšovat hladinu triglyceridů. Mezi ně patří obezita, hypotyreóza a cukrovka. Je nutné omezit pití alkoholu, některé antikoncepční pilulky mohou také zvyšovat hladinu triglyceridů. Při rozhodování, zda tyto léky užívat, se poraďte se svým lékařem. Léčba dále zahrnuje vyhýbání se nadbytečným kaloriím a potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků a sacharidů. Ke snížení hladiny triglyceridů je nutné přísné omezení tuků ve stravě. Toto omezení činí člověka náchylným k nedostatku vitaminů rozpustných v tucích (vitaminy A, D, E a K) a esenciálních mastných kyselin. Pokud hladina triglyceridů zůstává vysoká i po změně stravy, může být nutné užívat léky. Bylo prokázáno, že kyselina nikotinová, gemfibrozil a fenofibrát snižují hladinu triglyceridů u lidí s tímto onemocněním.
Bez ohledu na náš genetický profil, hladinu triglyceridů významě ovlivňuje náš životní styl. Je to proto, že naše tělo přeměňuje nadbytečné kalorie na triglyceridy. Pokud tedy konzumujete cukry, tuky nebo alkohol, které vaše tělo hned nevyužije, mohou se vaše triglyceridy zvýšit.
Mezi faktory, které mohou vést k vysoké hladině triglyceridů, patří:
Zdroj:
https://www.gbhealthwatch.com/HotTopic-Multiple-pathways-elevated-triglycerides.php