Kromě základní funkce (zabránění početí) má antikoncepce spoustu dalších účinků na organismus ženy, jak pozitivních, tak negativních. Užívání hormonální antikoncepce je spojené s určitým rizikem zdravotních komplikací, zejména hlubokou žilní trombózou.
Kontraindikací k nasazení antikoncepce jsou homozygotní mutace faktoru V Leiden, mutace v genu pro protrombin a kombinace různých trombofilních mutací, deficit antitrombinu III a deficit proteinu C. Ostatní trombofilní mutace nepředstavují absolutní kontraindikaci.
Hormonální antikoncepce je u nás nejpoužívanější antikoncepční metodou. Látky vyvolávají rozsáhlé změny ve fibrinolytickém systému, dochází ke vzestupu plazminogenu, komplexu plazmin-alfa2-antiplazmin, zvyšuje se aktivita tkáňového aktivátoru plazminogenu a naopak dochází ke snížení hladiny antigenu inhibitoru aktivátoru plazminogenu-I, poklesu jeho aktivity a dalším změnám.
Fibrinolýza u uživatelek antikoncepce je zvýšená, což je pravděpodobně odezva a kompenzace protrombogenního stavu vyvolaného hormonálními látkami. Stejné jsou změny u preparátů obsahující levonorgestrel. Vztah hormonální léčby a antikoncepce ve spojení s trombofilními mutacemi je předmětem několika studií. Jako náhrada preparátů obsahujících estrogen by měly být podávány preparáty s gestagenem. Gestagenní antikoncepce není spojována se zvýšeným rizikem vzniku žilní trombózy.
Vzhledem k vysokému výskytu trombofilních mutací v bílé evropské populaci je zvažováno, zda by všechny ženy před užíváním hormonální antikoncepce či terapie, neměly být vyšetřeny alespoň na dvě základní a nejčastější mutace podmiňující tromboifilie (Faktor V Leiden a Faktor II Protrombin). V současnosti jsou ovšem vyšetřovány jen ženy s pozitivní rodinnou anamnézou nebo již po prodělaných trombózách či opakovaných samovolných potratech.
Pozitivní účinky antikoncepce na organizmus ženy:
Negativní účinky antikoncepce na organizmus ženy:
Literatura: